|
Taky jste si všimli, že experty se stávají lidé, kteří mají v dané oblasti nějakou hlubokou ránu? Slečna, která šla studovat zdravotnictví, protože chtěla pomoci vlastní rodině? Vynálezce, který do toho dal všechno, aby alespoň bylo ostatním pomoženo, když už...
Jedna schůzka s klientkou ve mě reálně vyvolá spoustu otázek a pochybností. Zpětně analyzuji, jak moc můj projev nebyl plynulý, jestli jsem vše vyjádřila čistě a jasně... Občas mě z toho bolí hlava, protože je toho moc. Ale díky tomu jsem taková, jaká jsem. Neustále se chci posouvat dopředu a učit se. Teď už vím, že pokud chci být sama se sebou spokojená, - protože, abych se přiznala, psaný projev je pro mne mnohem přirozenější, než ten mluvený - napíšu si prostě na sebe navazující osnovu. Stala jsem se matkou a musím říct, že moje nedokonalost se prohloubila. Zapomínám věci, co si nezapíšu, to nevím. Můj mozek řeší: kdy má dcera spala, kdy jedla, kolik jedla, jak dlouho spala, kolikrát za noc se vzbudila, jestli má vše co potřebuje, co bude brzy potřebovat, jestli jsem jí dnes dala nějaký nový podnět, co nového jí ukážu zítra, do jaké míry bylo dnes vše uděláno tak, jak je zvyklá, jaká je její míra frustrace - hodně/nedostatečně málo... a opravdu všechno ostatní jde silně stranou.
Mezi těmi fotkami je pouhých 15 let. Čas nezastavíme. Ale fotky...
0 Comments
Nikdy Vám neřeknu jak se máte tvářit a jak se máte postavit. A hned vysvětlím proč.
Počasí a další proměnné Na základě schůzky či jiné domluvy spolu budeme v kontaktu, není to vždy, ale podle náročnosti focení, přípravy scény apod. s Vámi případně ještě probírám pár detailů, ověřuji si, jaké barvy budete mít na sobě, jestli jsme já i Vy připraveni na dané počasí... Pokud si však všechno ujasníme na schůzce, už se neptám, může se ovšem stát, že na základě počasí pozměníme nějaké detaily, včetně oblečení a je důležité si tyto informace předat. Povídám si s Vámi V dohodnutém čase jsem na místě, s předstihem, abych si stihla projít lokaci. Počkám, na kontakt od Vás, že jste na místě a setkáme se. Ukážu Vám nejbližší lokaci, dle typu fotografií si s Vámi povídám. Pozoruji, zda je přítomna nervozita. Pokud ano, nehrnu Vás do pozice a nefotím. Konverzuji s Vámi, nabídnu nápoj z termosky, navozuji klid, malé děti seznamuji s fotoaparátem, zvířata hladím... Zbavíme se masky Nervozita je jedna věc ale ta druhá věc je maska, už při schůzce naslouchám, nesoudím, vidím Vás tak, jak jste. Jsem klidná osoba, aktivně naslouchám, při setkání se mnou pochopíte bez vysvětlování, že se mnou opravdu žádnou masku mít nemusíte, protože pocítíte klid. Občas ale na focení přicházíte z různých situací a chtě nechtě určitá sociální role, kterou na sebe berete zůstává. Případné masky se zbavíme úplně stejně jako nervozity. Teď přede mnou stojí duše v celé své nádheře. To je okamžik, kdy začínám fotografovat. Co fakt jako ne Do póz Vás netlačím příkazy, do póz se dostáváte sami, protože u fotografování s Vámi dále konverzuji a vedu Vás jako partner v tanci - pomocí slov. Není to na bázi příkazů. Nikdy Vám neřeknu, co máte dělat, protože mi nejde o to Vás násilím nacpat do nějaké kompozice. Jak se tedy zachovám, pokud budete stát zvláštně, budete mít bradu moc nahoře a nebo bude znát nějaké hrbení? Zeptám se, jestli je něco, co Vás teď tíží. Vybavím si Vaše zájmy a zeptám se na ně. Objevím něco zajímavého v okolí a upozorním na to. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč mám na schůzkách otázky týkající se Vaší osobnosti, tak právě proto. A proč fakt ne? Umělost, nepřirozenost. O tomhle moje fotky nejsou. Slovo model, modelka sice používám, pro jakousi univerzálnost napříč jazyky v popisku na Instagramu a pokud někdo bere slovo modelka jako pozitivní, přizpůsobím se. Každopádně když opustím univerzálnost slov, model či modelka je degradace člověka na loutku, kterou si jako návrhář na zkoušce oblékám do svých představ, k obrazu svému a model jen slouží jako věšák. Musí se tvářit neutrálně protože vůbec nejde o ně ale o ty šaty. Takže, u mě nejde o fotografii a Vy nejste jen jako loutka, kterou si tahám za nitky tak, jak chci já. NE. Jde o Vás. Vy jdete po Vašem molu oděná do Vašich představ, do Vaší aury. Já jsem jen osvětlovač, který Vás nasvítí tak, že něco zůstává ve stínu tajemství, a něco z představ vstupuje do světla. Ve skutečnosti dělám trochu více věcí a jsem víc než jen osvětlovač, ale myslím, že si rozumíme. Já zůstávám ve tmě jako nevýrazná osoba. Dejte mi 10 minut a budete zářit Většinou po 10ti minutách jste krásně uvolnění, jste to Vy a začínají vznikat empatické fotografie. Někdy je to dříve, někdy to trvá ještě chvilku, je to individuální. Takto pokračujeme až do konce foto session. Nemluvím však stále, většinou v okamžiku kdy už vznikají empatické fotografie není potřeba mluvit. Já sama jsem introvert, takže nejsem úplně mluvící typ, spíše naslouchám. Když jsme hotovi, zeptám se na to, jak jste se cítili, jestli máte ke mě nějakou zpětnou vazbu, nějaké prosby a rozloučíme se. Klid a porozumění S ničím si nemusíte dělat starosti, před objektivem na začátku své fotografické cesty měla nejrůznější osobnosti. Úplně na začátku jen a pouze stydlivé lidi, kteří před objektivem stáli poprvé v životě. Nejen stydlivé, i lidi, kteří právě započali cestu za sebevědomím... Přes deset let je mou druhou vášní psychologie a komunikace, díky tomu je můj přístup k fotografování a k Vám takový, jaký potřebujete Vy i já k tomu, abyste na fotografiích byli opravdu Vy a ne jen nějaká maska, kterou si nasadíte před paní, která na Vás kouká akorát tak skrz objektiv. Jste připraveni na fotografie bez masky, s Vaší zářivou aurou? Pojďme se domluvit |
Blog empatické fotografky TrisaliXTrisaliX |
RSS Feed